تابلوهای برق

تابلوهای برق بدون شک قلب تپنده یک سیستم شبکه الکتریکی میباشند . طراحی و اجرای صحیح تابلوها میتواند در حفظ کارائی و امنیت شبکه های الکتریکی نقش حیاتی را ایفا نماید . روند کار به شکل ذیل در ساخت تابلوهای برق انجام میپذیرد.

1) طراحی :
عموماً سفارشات و نقشه های تابلوهای برق به صورت دیاگرام تک خطی (Single Line Diagram) توسط کارفرما در اختیار تولید کننده قرار میگیرد . بخش مهندسی شرکت ارشک صنعت پس از دریافت نقشه ها از واحد فروش ، اقدام به طراحی تابلوها به صورت سه خط (Multi Line) و جا نمایی (Layout) می نماید . کلیه طراحی های صورت گرفته در این واحد توسط مهندسین کارآزموده و حرفه ای و همچنین با توجه به استاندارد های روز دنیا انجام میپذیرد . در طراحی تابلوهای برق همواره موارد ذیل مد نظر طراحان قرار میگیرد :
الف) بهینه سازی حداکثری فضای تابلو با رعایت کلیه فواصل ایمنی به طوری که تابلوهای طراحی شده در عین کوچک بودن دارای فواصل ایمنی استاندارد برای کلیه تجهیزات باشند
ب) استفاده از جدیدترین تجهیزات روز دنیا در طراحی ها
ج) به کار بردن آخرین متدهای چینش تجهیزات در نقشه های جانمایی.
پس از آنکه طراحی های مربوطه توسط واحد مهندسی انجام پذیرفت ، کلیه نقشه ها جهت اخذ تاییدیه ها ی لازم به کارفرما ارجاع داده میشود . پس از آن که تاییدیه های لازم از سوی کارفرما اخذ گردید، کلیه طراحی ها و مدارک مربوطه جهت شروع ساخت و تولید به کارخانه ارسال میگردد.

2) ساخت ( فلزکاری ) :
نقشه ها به محض ورود به کارخانه ، توسط واحد تولید کارخانه بررسی و عملیات ساخت بر روی آنها آغاز میگردد. نخستین قسمت از ساخت تابلوهای برق بخش ساخت بدنه فلزی تابلوها میباشد . در این قسمت با توجه به اندازه های ارائه شده توسط واحد مهندسی شرکت ، واحد تولید اقدام به ساخت بدنه فلزی تابلوها مینماید . در ساخت بدنه تابلوها در کارخانه ارشک صنعت ، از پیشرفته ترین ماشین آلات ورق کاری نظیر خم کن های CNC ، پانچ CNC دستگاههای جوش Co2 ، گیوتین های NC و غیره استفاده میگردد . ورقهای آهن پس از پشت سر گذاشتن مراحل برش و گوشه زنی جهت انجام عملیات پانچ به واحد پانچینگ منتقل میگردند و پس از آن جهت فرم دهی به قسمت خم کاری انتقال داده میشوند . در این قسمت تابلوها با توجه به نقشه های پیش ساخت خم کاری و نهایتاً به واحد جوش کاری و رنگ آمیزی منتقل میگردد.
بعد از آنکه بدنه فلزی و متعلقات فلزی مورد نیاز تابلوها نظیر روبند ، آداپتور و ... توسط واحد فلز کاری کارخانه آماده گردید ، تابلو ها جهت اخذ تاییدیه کیفیت به قسمت کنترل کیفی کارخانه ارجاع داده میشوند . پس از اخذ تاییدیه و مجوز لازم ، جهت شروع عملیات مونتاژ به واحد مونتاژ کارخانه ارجاع داده میگردند .
در واحد مونتاژ کلیه ریل ها و داکت ها با توجه به نقشه جانمایی مربوطه بر روی صفحه کار (Work Plate) تابلوها نصب میگردند . پس از نصب تجهیزات مذکور ، مابقی تجهیزات اصلی نظیر کلیدها ، کنتاکتورها ، رله ها و ... بر روی تابلو نصب میگردند . در صورتی که تابلوی مورد نظر دارای عملیات شمش کشی باشد . قبل از نصب تجهیزات اصلی عملیات شینه کشی بر روی تابلو انجام میپذیرد . پس از نصب کلیه تجهیزات بر روی تابلو عملیات سیم کشی (Wiring) بر روی تابلوها آغاز میگردد. در این مرحله تابلوها با توجه به نقشه دیاگرام تک خطی موجود و دیگر نقشه های ارسالی از واحد مهندسی شرکت ، مونتاژ میگردند . در کارخانه ارشک صنعت دقت بسیار زیادی در این قسمت از تولید اعمال میگردد . به طوری که حفظ زیبایی ، ایمنی ، و کیفیت بالای مونتاژ همواره از اصلی ترین اصول اجرایی در واحد مونتاژ تابلوها میباشد .
پس از اتمام مراحل سیم کشی بر روی صفحه کار تابلو ها ، آنها در داخل بدنه فلزی که از قبل ساخته شده است قرار میگیرند . پس از قرارگیری صفحه کار در درون بدنه در صورتی که تجهیزاتی بر روی در تابلو نیاز باشد . واحد مونتاژ اقدام به نصب تجهیزات مذکور بر روی درب تابلو نموده و سیم کشی های مورد نیاز برای تجهیزات ذکر شده را انجام میدهد . این تجهیزات میتواند شامل سوییچ های استپ و استارت ، کلیدهای گردان ، چراغهای سیگنال ، میترها و ... باشد.
پس از طی مراحل مونتاژ تابلوها به واحد تست و کنترل کیفیت ارسال میگردند .

3) تست و کنترل کیفیت :
در این واحد تابلوهای فشارضعیف با توجه به میزان جریان نامی در کلید ورودی و کلیدهای خروجی توسط تجهیزات مخصوصی زیربار قرار داده میشوند . تا صحت سقم عمل کردی آنها مورد بررسی دقیق تر قرار گیرد . به طور کلی عملیات ذیل جهت تست نمودن تابلوها بر روی آنها انجام میپذیرد :
الف ) تست الکومتر جهت بررسی دقیق میزان پوشش رنگ
ب) تست سیم کشی (Wire Check) جهت اطمینان از عدم وجود اتصالی در نقاط اتصال تجهیزات.
ج ) تست گرم جهت بررسی عملکرد کلیدها و دیگر تجهیزات موجود در تابلوها.
پس از طی نمودن مراحل تست تابلوها در کارخانه ، کلیه تابلوها جهت اخذ تاییدی خروج از خط تولید ، توسط واحد کنترل کیفیت کارخانه مورد ارزیابی نهایی قرار میگیرند و در صورت تایید این واحد ، جهت بسته بندی و ارسال به واحدهای مربوطه ارجاع داده میشوند.
در پایان لازم به ذکر است تابلوها ذیل در کارخانه ارشک صنعت قابل ساخت میباشند :
تابلوهای فشارضعیف Power Centerتا رنج 6300 آمپر و با قدرت حداقل 100 کیلوآمپر
تابلوهای فشار ضعیف Motor Control Centerتا 315 کیلووات
تابلوهای فشار ضعیف اصلاح ضریب قدرت
تابلوهای کنترل و پروسس
تابلوهای مانیتورینگ
تابلوهای فشارضعیف دیواری و سلولی Distribution

 
    

contact us

 • دفتر مرکزی:

  تهران ، بلوار اشرفی اصفهانی ، ابتدای خیابان مخبری ، پلاک 10 ، طبقه سوم واحد 13

  دفتر بخش بازرگانی (باسداکت) :

  تهران ، سعادت آباد ، بلوار سرو غربی ساختمان سرو ناز طبقه دوم واحد 13

  کارخانه تهران: 

  کیلومتر 30 جاده ساوه ، سه راه آدران ، شهرک صنعتی نصیرآباد ، خیابان سرو 9

  کارخانه تبریز: 

  تبریز ، کیلومتر 8 جاده تهران ، نرسیده به سه راهی اهر ، کوی صنعتی مخترع

  تلفن : 

  021-44460169

  خط ویژه باسداکت: 44616196-021

  ایمیل:

  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید